Rzym, Coloseum, wiki

Rzym jest jednym z najpiękniejszych oraz najbardziej zabytkowych miast na świecie. Licząca 2469 lat historii, położona nad Tybrem stolica Włoch każdego roku przyciąga miliony turystów z najodleglejszych zakątków świata. Rzym to miejsce, w krótym antyczne ruiny mieszają się ze średniowiecznymi, renesansowymi, barokowymi oraz współczesnymi budowlami. Tętni tu życie wielkiego miasta. W Rzymie znajduje się ponad 200 kościołów. Zostały one wzniesione na przestrzeni wieków we wszystkich możliwych stylach architektonicznych. W Wiecznym Mieście swoje dzieła pozostawili najwięksi artyści wszechczasów m.in. Michał Anioł, Rafael, Caravaggio, da Vinci i wielu innych. Dzieła tych oraz innych wybitnych twórców odnaleźć można w muzeach, kościołach i na każdym kroku w całym mieście.

Rys historyczny

Według legendy Rzym powstał w 753 r. p.n.e. założony przez braci, których wykarmiła wilczyca, Romulusa i Remusa. Od imienia pierwszego z nich pochodzi łacińska nazwa miasta „Roma”. W starożytności miasto było stolicą jednogo z największych imperiów w historii. Po rozpadzie i upadku Cesarstwa Rzymskiego miasto stało się stolicą Państwa Kościelnego. W czasach Napoleona I 1809-1814 r. miasto zostało przyłączone do Francji, aby ponownie trafić pod władzę papieży. W 1871 r. Rzym został ostatecznie stolicą zjednoczonych Włoch.

Rzym zabytki i zwiedzanie

„Citta”, co oznacza po włosku miasto i tak jest często nazywane przez Rzymian rozpościera się na siedmiu wzgórzach. Są nimi: Kapitol, Palatyn, Kwirynał, Awentyn, Wiminał, Celius i Ekswilin. Wędrówkę po Rzymie najlepiej rozpocząć na Wzgórzu Kapitolińskim, gdzie znajdziemy pomnik Wilczycy Kapitolińskiej, jest on symbolem Rzymu, występuje w herbie miasta. Tu zaczęła się historia. Od tego wzgórza pochodzi słowo oznaczające w wielu językach stolicę. U stóp Kapitolu znajduje się starożytne centrum Rzymu, Forum Romanum. Również u stóp tego wzgórza mieści się Piazza Venezia z Monumentem Wiktora Emanuela II. Stąd biegnie Via dei Fori Imperiali. Jest to ulica, wokół której odsłonięto ruiny starożytnych rzymskich rynków, czyli forów. Oprócz Forum Romanum znajdują się tu również Forum Juliusza Cezara, Forum Trajana, Forum Augusta, Forum Nerwy. Via dei Fori Imperiali kończy się przy Amfiteatrze Flawiuszów, czyli słynnym Koloseum. Tutaj miały miejsce walki gladiatorów. Nieopodal areny znajdują się Łuk Konstantyna oraz Łuk Tytusa w kompleksie Forum Romanum.

W drugą stronę od Piazza Venezia, aż do Piazza dei Popolo prowadzi Via del Corso, ulica z najbardziej ekskluzywnymi sklepami, butikami, restauracjami, kawiarniami w mieście. Jest to towarzyskie i rozrywkowe centrum współczesnego Rzymu. Okolice te stanowią nowożytną, średniowieczną część miasta. W tych okolicach usytuowane są Schody Hiszpańskie, które urzekają kolorami kwiatów, Fontanna di Trevi, do której wrzuciwszy monetę w pewnością wrócimy do Wiecznego Miasta oraz Panteon, tajemniczy kościół, który mieści groby królów i największych artystów Włoch. Na placu Campo de’ Fiori kiedyś odbywały się egzekucje, dziś to rynek, gdzie możemy zakupić pamiątki z Wiecznego Miasta. Innym słynnym placem w tej okolicy jest Piazza Navona, znajduje się w miejscu dawnego Cyrku Domicjana, którego formę zachował po dziś dzień.
Malowniczy zakątek stanowi wyspa na Tybrze z kościołem Św. Bartolomeusza, połączona ze stałym lądem mostami Fabriciusa po jednej i Cestio po drugiej stronie. Niedaleko stąd przy kościele Św. Marii In Cosmedin odnajdziemy maskę marmurową, zwaną Ustami Prawdy. Podobno krzywoprzysięzca wkładając rękę do tych ust, nie mógłby jej wyjąć.

Na Zatybrzu nad samą rzeką Tyber góruje piękny Zamek Św. Anioła, do którego wiedzie most Ponte San Angelo z licznymi figurami aniołów. Stąd już wiedzie prosta droga do Placu i Bazyliki Św. Piotra w Watykanie. Została wzniesiona w miejscu grobu Św. Piotra. Znajdują się tu również liczne grobowce innych świętych oraz papieży. Najważniejsza świątynia katolicka, siedziba papieża oraz jedna z czterech Bazylik Głównych Rzymu skrywa liczne arcydzieła sztuki malarskiej i rzeźbiarskiej. Do najsłynniejszych należy Pieta Michała Anioła oraz piękne freski. Muzea Watykańskie to bez wątpienia najbogatsze zbiory muzealne na świecie. Część muzeów Watykańskich stanowi Kaplica Sykstyńska ze słynnymi freskami Michała Anioła.

Bazylika Św. Pawła za Murami, wzniesiona została w miejscu, gdzie zginął Św. Paweł i jest drugą największą bazyliką Rzymu. Wewnątrz świątyni znajdują się portrety wszystkich dotychczasowych papieży. Bazylika Św. Jana na Lateranie jest najstarszą z rzymskich bazylik, powstała w IV w., jest również drugą najważniejszą świątynią Rzymu po Bazylice Św. Piotra. Przed wejściem do bazyliki znajdują się Święte Schody, na które pielgrzymi wchodzą na kolanach. Bazylika Św. Marii Maggiore to czwarta z głównych bazylik Rzymu, jako jedyna pomimo licznych dekoracji zachowała oryginalny, niezmieniony, średniowieczny kształt. Została wybudowana poprzez zaadaptowanie części Term Dioklecjana.

Innymi zachowanymi termami starożytnego Rzymu są Termy Trajana i Karakali. Monumentalnymi antycznymi budowlami są również cyrki Maksencjusza oraz Trajana. Via Appia Atiqua to chyba najsłynniejsza droga na świecie. W starożytnym Rzymie nie chowano zmarłych na terenie miasta, grobowce powstawały poza murami, wzdłuż dróg wylotowych, tak jak miało to miejsce przy Via Appia, dlatego zachowało się tu wiele starożytnych grobowców oraz Katakumby. W wielu miejscach zobaczyć można starożytne mury obronne oraz akwedukty, które do dziś dostarczają wodę pitną do miasta.

noclegi w największym serwisie noclegowym Booking.com

porównaj ceny w najtańszej bazie noclegowej Hotelscombined.com

bardzo dobra wyszukiwarka tanich lotów

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ