paryz, wiki, pixabay

Położony nad Sekwaną Paryż, stolica i największe miasto Francji należy również do najwiekszych miast Europy. To wraz z Lonynem, Nowym Jorkiem i Tokio jedna z metropolii o znaczeniu globalnym. To piękne miasto obfituje w zabytki najwyższej klasy oraz oferuje wiele atrakcji dla odwiedzających. Paryż to stolica kultury, sztuki i mody. Mieści się tu wiele muzeów, galerii, teatrów, mają miejsce wielkie pokazy mody.

Rys historyczny

Historia Paryża zaczyna się na położonej na Sekwanie wyspie Île de la Cité. Była to pirwotnie osada celtycka, główny ośrodek plemienia Paryzjów (łac. Parisii), stąd pochodzi nazwa miasta. W 52r. p.n.e. okolice te opanowali Rzymianie. Wówczas miasto znane było pod nazwą Lutetia, czyli Podmokłe Miejsce. W 508 r. miasto opanował król Franków Chlodwig Wielki i uczynił Paryż stolicą swego królestwa. Przez kolejne wieki Paryż znacznie się rozbudowywał i rozwijał. Niemniej jednak miasto miało swoje momenty zastoju, n.in. w czasie wojny z Aglikami czy też epidemii dżumy. W trakcie pierwszej wojny światowej Paryż nie ucierpiał, gdyż wojska pruskie nie zdołały dotrzeć do miasta, zostały wcześniej zatrzymane. Okres drugiej wojny światowej także oszczędził Paryż. Francja skapitulowała i poddała stolicę praktycznie bez jednego wystrzału wojskom hitlerowskim. Okres powojenny to kolejny czas prosperity Paryża.

Paryż zabytki i atrakcje

Paryż to miasto, gdzie znajdują się zabytki pochodzące z różnych epok, wiele dzieł sztuki. Bez wątpienia najbardziej znanym budynkiem miasta i niejako symbolem Paryża i całej Francji jest Wieża Eiffela. To metalowa konstrukcja o wysokości 324 m, zbudowana z okazji Wystawy Światowej w 1889 r. Przez lata była najwyższym budynkiem na świecie. Dzielnica Montmartre, która mieści się na wzgórzu o tej samej nazwie to miejsce, gdzie przebywała paryska bochema. Tworzyli tu m.in. tacy artyści jak Pablo Picasso, Salvadore Dali, Vincent van Gogh. Mieszczą się tu kabarety m.in. najsłynniejszy z nich Moulin Rouge. Znajduje się tu również słynna Bazylika Sacré Coeur, kościół zbudowany w 1914 r. w stylu neoromańsko-bizantyńskim.

Gotycka Katedra Notre-Dame, czyli La cathédrale Notre-Dame de Paris to kolejny z najbardziej znanych paryskich budynków. Katedra budowana była w XII-XIV w. Inną ważną świątynią w Paryżu jest klasycystyczny Kościół de la Madeleine, wybudowany w 1842 r. na wzór antycznych świątyń rzymskich. Kościół Saint-Germain-des-Prés z XI w. jest pozostałością po starym opactwie benedyktynów, zniszczonym w czasie Rewolucji Francuskiej. Kościół Saint-Sulpice z 1732 r. to okazały klasycystyczny kościół, drugi największy po Notre-Dame w Paryżu. Panteon, wzniesiony w 1790 r. w stylu klasycystycznym dawny kościół nawiązuje swą budową do antycznego rzymskiego Panteonu. Obecnie mieści się w nim mauzoleum zasłużonych Francuzów.

Avenue des Champs-Élysées, czyli Aleja Pól Elizejskich to reprezentacyjna aleja Paryża, która łączy plac Zgody, czyli Place de la Concorde z placem Charles’a De Gaulle’a, gdzie znajduje się Łuk Triumfalny. Łuk Triumfalny, czyli L’Arc de Triomphe to monumentalny klasycystyczny pomnik w kształcie łuku, wzniesiony w 1836 r. Budowla upamiętnia zwycięstwa w wojnach napoleońskich. Pałac Elizejski z 1722 roku to klasycystyczny pałac, pełniący obecnie funkcję siedziby prezydenta Francji. Palais-Royal z 1639 r. jest dawnym pałacem królewskim, który wcześniej był także rezydencją kardynała Richelieu.

Conciergerie z XIV w. to dawna twierdza oraz więzienie, gdzie w czasie Rewolucji Francuskiej przetrzymywano m.in. królową Marię Antoninę. Innym ciekawym przykładem architektury paryskiej jest zespół budynków Sorbony z 1650 r., jednego z najstarszych i najbardziej znanych uniwersytetów w Europie i na świecie. Do najbardziiej znanych parków w Paryżu nalezą Lasek Luksemburski, Ogrody Tuileries, Pole Marsowe, Lasek Buloński, Lasek Vincennes oraz Menażeria Jardin des Plantes.

Paryż kultura, muzea i teatry

Bez wątpienia najsłynniejszym muzeum Paryża jest Luwr, czyli Le Musée du Louvre. Jest jedno z największych na świecie muzeów sztuki. W tutejszych zbiorach znajdują się m.in. słynne Mona Lisa oraz Wenus z Milo Leonarda da Vinci. Kolejnym słynnym paryskim muzeum jest Musée d’Orsay mieszczące się w budynku dawnego dworca kolejowego. Posiada zbiory malarstwa impresjonistycznego. Znanym ze względu na swoją charakterystyczną architekturę z rurami na zewnątrz budynku jest Centre Georges Pompidou, czyli muzeum sztuki współczesnej oraz centrum kultury. Innymi ważnymi paryskimi muzeami są: Muzeum Auguste’a Rodina z kolekcja rzeźb tego artysty, Musée Cluny, czyli muzeum sztuki średniowieczne, Musée du quai Branly, czyli muzeum etnologiczne, które poświęcone zistało cywilizacji afrykańskiej, azjatyckiej, Oceanii oraz obu Ameryk. Kolejne to Muzeum Montparnasse ze zbiorami komuny artystycznej ze wzgórza Montparnasse. Musée Gustave Moreau poświęcone jest twórczości tego malarza. Espace Dali jest galerią poświęconą twórczości słynnego Salvadora Dali. Musée de l’Orangerie jest z kolei galerią malarstwa impresjonistycznego i postimpresjonistycznego. Natomiast Musée Carnavalet jest muzeum poświęconym historii Paryża.

Opéra Garnier to okazały eklektyczny gmach opery paryskiej wybudowany w Może pomieścić ponad 2000 osób. Grand Palais jest monumentalną przeszkloną halą wystawową zbudowaną okazji Wystawy Światową z 1900 r. Opéra Bastille jest nowoczesnym gmachem Narodowej Opery Paryża. Najsłynniejszym teatrem Paryża jest mieszczący się w zaprojektowanym przez Auguste Perreta budynku, Théâtre des Champs- Élysées.

noclegi w największym serwisie noclegowym Booking.com

porównaj ceny w najtańszej bazie noclegowej Hotelscombined.com

bardzo dobra wyszukiwarka tanich lotów

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ