Maroko zimą

Maroko, położone w północno-zachodniej Afryce, w krainie Maghrebu, stanowi niejako bramę tego kontynentu dla Europejczyków. Od Starego Kontynentu oddziela ten kraj jedynie wąska, skalista Cieśnina Giblartarska. Turyści przybywają tu zwiedzić miasta cesarskie: Rabat, Fez, Meknes, Casablankę, Marrakesz, rozkoszować się widokiem Cieśniny Giblartarskiej w Tagerze, wypoczywać na plażach Agadiru, odwiedzić Góry Atlas i Saharę oraz poznać starożytne rzymskie ruiny w Volubilis.

Rys historyczny

Dzieje Maroka sięgają IV w. p.n.e., kiedy na tym terytorium istniało królestwo Berberów. Zostało ono podbite przez Kartaginę, a następnie przez Rzymian. Przez krótki czas znalazły się we władaniu bizantyjskim. Następnie zostało zdominowane przez muzułmańskie ludy arabskie. W XIX w. uległy silniejszym europejskim kolonizatorom. Ścierały się tu wpływy francuskie oraz brytyjskie. Przez większą część czasu była to kolonia francuska. Maroko ostatecznie odzyskało niepodległość w 1956 r. Wciąż spornym obszarem z Mauretanią jest terytorium Sahary Zachodniej, położone na południe od właściwego Maroka.

Rabat

Stolicą Maroka jest położony nad Oceanem Atlantyckim Rabat. W mieście znajduje się wiele starożytnych pozostałości panowania rzymskiego, m.in. rynek, termy, mury miejskie. Ważnym zabytkiem architektury obronnej jest cytadela Kaspa al-Udaja budowana w wiekach XII-XVII. Inny obiekt obronny to mury miejskie z bramami: Bab Zair, Bab Udaja, Bab ar-Rwah. Ważnym zabytkiem dla kultury Maroka jest osiemnastowieczny Pałac Królewski Dar er-Makhzen. Innym istotnym dla Marokańczyków obiektem jest Mauzoleum Muhammeda V położone w kompleksie zabytków z ruinami Meczetu Hassana i Wieżą Hassana. Warto rownież odwiedzić kompleks ruin Szalla oraz Meczet Grobowy z XII w.

Fez

Jednym z głównych miast Maroka i jego pierwszą stolicą jest Fez. To piękne zabytkowe miasto swoje centrum ma w miejscu starych medin, czyli arabskich starych miast: Fas al-Bali i Fas al-Dżdid. Starą część miasta okalają mury obronne z monumentalnymi bramami m.in.: Bab Bu Dżelub i Bab al-Maruk. Najważniejszymi budowlami sakralnymi w Fezie są meczety Andaluzyjski i al-Karawijjin. Na uwagę zasługuje również fontanna Nejjarine.

Meknes

Kolejnym z miast cesarskich Maroka i jego dawną stolicą jest położony nieopodal Fezu Meknes. Medina Meknesu została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto otaczają mury obronne z piękną bramą Bab Mansour. Ważnym punktem na mapie miasta jest
Mauzoleum Wielkiego Ismaila. Głównym placem miasta jest rynek El Hedim. Znajduje się tu również wiele zabytkowych meczetów.

Marrakesz

Kolejnym z głównych miast cesarskich Maroka jest Marrakesz. Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO poszczycić się może piękną Mediną. Okalają ją piękne mury obronne z bramami m.in.: Bab Dukkala, Bab al-Raha, Bab al-Dżadid. Najważniejszym placem jest Rynek Dżamaa al-Fina. Na uwagę zasługują także Grobowce Saadytów, Ogrody Agdal, Meczet Kutubija oraz Meczet z Medresą Alego ibn-Jusufa.

Casablanca

Największym miastem oraz głównym portem Maroka jest rozsławiona przez romantyczny film Casablanca. To kolejne z miast cesarskich i dawnych stolic Maroka. Miasto urzeka zabytkowymi Starą oraz Nową Mediną. Głównym placem miejskim jest Rynek Muhammeda V. Ważnymi budynkami sakralnymi w Casablance są Wielki Meczet i Meczet Hassana II. Tak jak w innych miastach królewskich Maroka również w Casablance mieści się Pałac Królewski.

Volubilis

Jednym z najepiej zachowanych i najładniejszych zabytkowych ruin starożytnych jest wpisany na listę światowego dziedzictwa Volubilis. To stanowisko archeologiczne ukazuje dawną stolicę rzymskiej prowincji Mauretania Tingitana. Znajdziemy tu wiele dobrze zachowanych rzymskich budowli.

Tanger i Cieśnina Giblartarska

W północnym Maroku nad Zatoką Tangerską tuż przy Cieśninie Giblartarskiej znajduje się Tanger. To główny port pasażerski oraz handlowy w kierunku Europy. Rozpościera się stąd przepiękny widok na skały Giblartaru. To ciekawe miejsce dla osób chcących zobaczyć obydwa kontynenty lub chcących przepłynąć z Europy do Afryki lub w przeciwnym kierunku. To z pewnością jedno z ciekawszych doświadczeń turystycznych jakie oferuje Maroko.

Agadir i wybrzeże

Agadir jest największym miastem w południowym Maroku. M mieście znajduje się zabytkowa Medina. Nie to jednak sprawia, że ta miejscowość jest tak atrakcyjna. Ponad 300 dni słonecznych w ciagu roku oraz ponad 10 km pięknych piaszczystych plaż w mieście powoduje, że Agadir jest najpopularniejszym wypoczynkowym kurortem Maroka. Bogata infrastuktura turystczyczna w mieście i okolicach zaspokoi oczekiwania każdego, pragnącego wypoczynku.

Sahara i Góry Atlas

Głównym pasmem górskim Maroka jest Atlas. To najdłuższe pasmo górskie w całej Afryce, liczy ponad 2000 km długości. Najwyższym szczytem jest Tubkal o wysokości 4167 m n.p.m. To rozległe pasmo górskie oddziela żyzne o przyjaznym klimacie śródziemnomorskim wybrzeże atlantyckie od pustynnych obszarów Sahary. Wycieczki w tereny Atlasu i Sahary to bardzo popularna atrakcja turystyczna tego afrykańskiego kraju. Lokalne biura podróży oferują rożne formy spędzania czasu i zwiedzania Atłasu i Sahary.

 

Na narty do Afryki (Maroko)

Tutaj znajdziecie dokładny opis naszej wyprawy na narty do Maroka, do największego ośrodka narciarskiego w Afryce

noclegi w największym serwisie noclegowym Booking.com

porównaj ceny w najtańszej bazie noclegowej Hotelscombined.com

bardzo dobra wyszukiwarka tanich lotów

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ