Malta

Malta to malutki wyspiarski kraj na Morzu Śródziemnym, położony na południe od włoskiej Sycylii i na północ od wybrzeży afrykanskich. Od wieków ze względu na swoje strategiczne położenie stanowił obiekt pożądania najwiekszych mocarstw. Dziś stanowi obiekt pożądania turystów z całego świata.

Rys historyczny

Choć Malta jest małą wyspą, jej historia sięga 7000 lat. Pierwsze ślady osadnictwa, wykopaliska ceramiczne datowane są na 5000 lat p.n.e., natomiast pierwsze budowle, megalityczne świątynie na 3600 lat p.n.e. i są najstarszymi budowlami na świecie, starsze są nawet od egipskich i piramid i budowli mezopotamskich. Ruiny tych budowli zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Prze kolejne stulecia Malta znajdowała się pod panowaniem Fenicjan i Kartaginy, Cesarstwa Rzymskiego w starożytności, następnie Arabów, Królestwa Sycylii, Zakonu Maltańskiego i Wielkiej Brytanii. Malta niepodległym państwem została w 1964 r.

La Vallleta

Stolicą Malty i największym jej miastem jest La Valletta. Nagromadzenie zabytków na jej spowodowało, że została wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO. Główna ulica miasta to Republic Street. Zaczyna swój bieg prz bramie miejskiej a kończy przy Forcie św. Elma, który jest pięknym przykładem architektury obronnej. Całe miasto otoczone jest fortyfikacją oraz fosą, ulice przecinają się pod katem prostym. Najstarszym budynkiem La Valletty jest Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej z XVI w. Innymi ważnymi kościołami są Konkatedra św. Jana, kościoły św. Pawła Rozbitka, św. Franciszka z Asyżu, św. Augustyna, św. Barbary, św. Łucji, Matki Bożej z Pilar oraz Kościół Najświętszej Marii Panny. Do głównych zabytków miasta należy Pałac Wielkich Mistrzów z XVI w. W La Valetcie znajduje się również trzeci najstarszy teatr świata – Teatr Manoela.

Malta plaże

Plaża w Zatoce Mellieha Bay to najdłuższa plaża na wyspie. Słynie z piaszczystej powierzchni i płytkiej wody. Drugą największą plażą wyspy jest Golden Bay. Na obydwu z nich funkcjonują wypożyczalnie sprzętu wodnego. Inne godne polecenia plaże na Malcie to St. Georges Bay i Pretty Bay oraz położona na wyspie Gozo Ramla Bay. Plaża Paradise Bay znajduje się na północy Malty, tuż przy przesmyku łączącym ją z wyspą Gozo. Go jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Malcie i najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Malta atrakcje naturalne

Malta obfituje również w wiele cudów natury. Błękitna Grota jest urokliwym systemem korytarzy wyrzeźbionych tuż nad taflą morza. Pięknymi jaskiniami chętnie odwiedzanymi przez turystów są Xerri’s Grotto, Ninu’s Cave oraz Calypso Cave. Azure Window oraz Wied il-Mielah Window to mosty skalne pod którymi przepływa krystaliczna woda morska. Blue Lagoon jest cieśniną pomiędzy wyspami Comino i Cominotto. Ponadto na Malcie znajdziemy mnóstwo klifów, jezior morskich, połączonych z wodą morską podziemnymi tunelami i wiele innych cudów natury.

Malta atrakcje prehistoryczne

W jaskini Ghar Dalam zwiedzić można szczątki prehistorycznych ssaków sprzed ponad 500 tys. lat oraz szczątki prehistorycznego człowieka. Na wyspie znajdują się ruiny najstarszych znalezionych budowli wzniesionych przez człowieka, pochodzące z 3600 lat p.n.e. świątynie megalityczne. Znajdują się tu również prehistoryczne budowle podziemne oraz megalityczne grobowce.

Malta atrakcje starożytne

Na Malcie odnajdziemy również liczne starożytne budowle i ruiny z czasów fenickich i rzymskich. Ras il-Madija jest świątynia punicką z czasów panowania Fenicjan. Na wyspie znajdują się także katakumby rzymskie, m.in. Tat-Mintna i Salina. Domvs Romana to muzeum zorganizowane wokół arystokratycznej willi rzymskiej.
Licencja: CC0 Public Domain
autor: JanneG

noclegi w największym serwisie noclegowym Booking.com

porównaj ceny w najtańszej bazie noclegowej Hotelscombined.com

bardzo dobra wyszukiwarka tanich lotów

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ