Tanie jednodniówki do Londynu
Londyn, Tower Bridge

Londyn, stolica Wielkiej Brytanii i jedno z największych miast w Europie jest jedną z czterech metropolii o znaczeniu globalnym obok Nowego Jorku, Paryża i Tokio. Londyn jest największym centrum finansowym świata, odbywa się tu ponad 30% światowego obrotu walutami, mieści się tu najwieksza w Europie oraz trzecia ma świecie giełda. Londyn to wreszcie miasto pełne zabytków i wielkich, często wręcz konserwatywnych tradycji.

Rys historyczny

Początki Londynu sięgają czasów rzymskich, ok. 45 r. n.e. Ówczesna osada nazwana została Londinium i z czasem stała się jednym z najbogatszych miast cesarstwa. W 313 r. powstało tu biskupstwo, w VII w. utworzono tu stolicę królestwa Essexu, by w XI w. stać się stolicą państwa. W 1666 r. miał miejsce wielki pożar, w czasie którego spłonęła większość miasta. Londyn został wkrótce odbudowany. W XVIII w. średniowieczne mury obronne zostały wyburzone, co spowodowało rozprzestrzenianie się miasta. W czasie rewolucji przemysłowej i przez kolejne lata Londyn wciąż się rozwijał. W czasie drugiej wojny światowej miasto zostało zbombardowane przez Luftwaffe, przez co ucierpiały dzielnica portowa oraz City. Po wojnie nastąpił kolejny rozwój Londynu.

Londyn zwiedzanie i atrakcje

Tower of London to dawna twierdza oraz pałac. Wzniesiona została w 1078 r. jako siedziba królewska. Budynek ten pełnił także funkcje więzienne, był miejscem egzekucji, mennicą, arsenałem oraz skarbcem. Wspołcześnie wewnątrz fortecy ulokowane są klejnoty koronne o bezcennej wartości.

Tuż obok Tower of London nad Tamizą znajduje się symbol Londynu, Most Tower Bridge. To bez wątpienia najbardziej znany na świecie most zwodzony. Jego zwodzone przęsła ważą po 1100 ton i podnoszą się w ciągu 90 sekund. W wieżach mostu znajduje się mechanizm służący do podnoszenia ruchomych przęseł oraz muzeum historii mostu, natomiast z górnego pomostu można podziwiać piękny widok na Tamizę i na Londyn. Most szerokość 60 m i wysokość przy podniesionych
przęsłach 40 m.

Również nad Tamizą kilka kilka kilometrów na zachód znajduje się Opactwo Westminsterskie. Jest to kompleks budowli, do którego należą m.in. neogotycki Pałac Westminsterski, obecnie siedziba Parlamentu, wieża ze słynnym zegarem Big Ben, średniowieczny kościół św. Małgorzaty oraz słynne opactwo Westminster. Kompleks tych budynków do XVI w. pełnił funkcję rezydencji królewskiej. Wtedy umiejscowione w nim zostały Izba Lordów i Izba Gmin. Najstarszy budynek Parlamentu to Westminster Hall. Koronuje się tu władców kraju, używając . Znajdują się tu groby królewskie oraz groby i tablice pamiątkowe najwybitniejszych angielskich twórców, uczonych i polityków. Łącznie na terenie opactwa spoczywa około 3300 zmarłych.

Londyn kultura, muzea, teatry

Londyn to jedno z największych na świecie ośrodków kulturalnych i muezalnych. Mieści się tu ponad 60 muzeów i stałych galerii, które przyciągają turystów z całego świata. Najbardziej znanym z nich jest Muzeum Brytyjskie, czyli British Museum. To największy kompleks muzealny na świecie. Znajdują się tu zbiory sztuki starożytnej egipskiej, greckiej, rzymskiej, prekolumbijskiej, indyjskiej i Dalekiego Wschodu. National Gallery może poszczycić się kolekcją malarstwa europejskiego z XIII-XIX w. Tate Gallery To bogate zbiory sztuki angielskiej x XVI-XX w. oraz współczesnej sztuki światowej. Galeria sztuki Tate Modern to miejsce, gdzie obok stałych zbiorów są prezentowane wystawy czasowe sztuki nowoczesnej. Muzeum Wiktorii i Alberta to z kolei bogate zbiory rzeźby, ceramiki, mebli, wyrobów z metalu (m.in. sreber), ubiorów oraz sztuki azjatyckiej i malarstwa angielskiego z XVIII-XIX w. Inne godne podkreślenia muzea w Londynie to Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud oraz
Muzeum Historii Naturalnej.

W Londynie swą siedzibę mają Opera Królewska Covent Garden i Angielska Opera Narodowa w London Coliseum. Mieści się tu 5 orkiestr symfonicznych w tym London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, BBC Orchestra i London Philharmonic Orchestra. W mieście zlokalizowane są monumentalne sale koncertowe, m.in Royal Albert Hall oraz ponad 40 teatrów, które zgrupowane są przede wszystkim w okolicach West Endu.

noclegi w największym serwisie noclegowym Booking.com

porównaj ceny w najtańszej bazie noclegowej Hotelscombined.com

bardzo dobra wyszukiwarka tanich lotów

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ