Tanie bilety lotnicze na Cypr
Cypr, Aphrodite's Rock

Położony na Morzu Śródziemnym Cypr to wyspa bardzo chętnie odwiedzana przez turystów w ciągu całego roku. To tutaj, według greckiej mitologii, na jednej z plaż wyszła z morza bogini piękności Afrodyta. Niezliczona ilość malowniczych plaż, mnóstwo zabytktów starożytności i późniejszych epok, piękne łańcuchy górskie sprawiają, że miejsce to jest perełką przyrody i architektury. Ponadto sezon turystyczny trwa tu cały rok.

Rys historyczny

Wyspa od starożytności znajdowała się pod wpływami greckimi. Zamieszkiwana przez Greków stanowiła ważną część kultury greckiej. Swoje wpływy mieli tu również Rzymianie oraz kultura bizantyjska. W XII w. Cypr podbili Krzyżowcy, co sprawiło, że wyspa została odizolowana od kultury prawosławnej. W XVI w. wyspę zdobyli Turcy, którzy panowali tu aż do wieku XIX. Wówczas Cypr stał się areną wielu walk. W trakcie wojny rosyjsko-tureckiej kontrolę na wyspą przejęli Brytyjczy sympatyzujący wówczas z Turcją. Od 1925 do 1960 r. Cypr był oficjalną kolonią brytyjską. Wtedy Cypr uzyskał niepodległość. Został jednak podzielony na dwie części: niepodległą oraz Cypr Północny stanowiący okupacyjny teren turecki.

Nikozja

Stolicą oraz największym miastem zarówno Cypru, jak i Cypru Północnego jest Nikozja. Najbardziej charakterystycznym obiektem miasta są szesnastowieczne mury miejskie, które idealnym okręgiem oplatają Stare Miasto, dziś zarówno po stronie greckiej oraz tureckiej. Tworzą piękne fortyfikacje. Do najpiękniejszych bram miejskich nalezą Brama Famagustiańska i Brama Kireńska (ta po stronie tureckiej). Do ciekawych budynków należą pałac arcybiskupi oraz dom Hadżigeogkakisa Kornesiosa. Wspaniałą i dostojną świątynią jest wczesnochrześcijański sobór św. Jana, gdzie mieści się grób Św. Barnaby. Do najważniejszych muzeów należy zaliczyć Muzeum Cypryjskie, Muzeum Miejskie Leventis oraz Muzeum Walki Wyzwoleńczej.

Limassol

Drugim największym miastem Cypru jest położony na południowo-zachodnim wybreżu Limassol. Do najważniejszych budynków tego miasta należy zaliczyć zamek, w którym obecnie mieści się Muzeum Średniowiecznego Cypru. Innym ważnym zamkiem jest Kolossi. W mieście odnajdziemy także meczety: Cami Kabir i Cami Jedid. Miasto słynie z wytwórni win i organizowanego corocznie na przełomie sierpnia i września festiwalu winiarskiego połączonego z darmową degustacją. W Limassol mieszczą się rownież ważne dla Cypru muzea: Muzeum Sztuki Ludowej oraz Muzeum Archeologiczne.

Larnaka

Larnaka jest trzecim największym miastem Cypru położonym na południowym wybrzeżu wyspy. Podobnie jak w Nikozji największą uwagę zwraca fort. Pochodzi on z XVII w. i został wybudowany przez Turków. Wewnątrz mieści się bogate w zbiory starożytności muzeum. Piękną budowlą jest również siedemnastowieczny akwedukt – Kamares – połączony z twierdzą. Najciekawszą budowlą sakralną jest wczesnochrześcijańska cerkiew św. Łazarza z IX w.

Pafos

Czwartym największym i niemniej interesującym miastem Cypru jest położony na zachodnim wybrzeżu Pafos. Dzięki swojej obfitości w zabytki został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przepiękną budowlą jest trzynastowieczny zamek bizantyjski. Na uwagę zasługują również starożytne nekropolie królewskie. W Domu Tezeusza i Ajona mieszczą się słynne mozaiki rzymskie. W kościele Agia Kyriaki Chrysopolitissa znajduje się pręgież, przy którym według tradycji biczowano św. Pawła.

Cypr plaże

Wyspa Afrodyty to oprócz pięknych zabytków różnych epok przede wszystkim urocze plaże rozsiane na całym wybrzeżu. Piękna piaszczysto-żwirowa plaża położona jest na Przylądku Asporo na odludnym terenie ok. 3 km od pobliskiej wioski. Z plaży tej korzystają chętnie windsurfingowcy. Ok. 11 km na północ od Pafos mieści się Zatota Koralowa. To jedno z głównych centrów wypoczynkowych Cypru. Jest tu wiele miejsc noclegowych i infastruktury turystycznej, to miejsce dobre dla każdego, zarówno rodzin jak amatorów sportów wodnych. Na Półwyspie Akamas, ok. 4 km od Zatoki Koralowej znajduje się dziewicza Pegeia. To urocze, odosobnione miejsce uchodzi za najbardziej fotogeniczną plażę na wyspie. Niewątpliwą zaletą tego miejsca jest umiejscowienie w cichym miejscu, z dala od zgiełku. Skala Afrodyty to z kolei najbardziej legendarna plaża Cypru. To w tym miejscu według legendy wyłoniła się z fal morskich bogini miłości i piękności. To kamienista plaża położona pośród monumentalnych skał.

Góry Troodos

Najwyższym pasmem górskim wyspy są Góry Troodos z najwyższym szczytem Olimp sięgającym 1952 m n.p.m. Najciekawszymi obiektami na górskich szlakach poza malowniczymi krajobrazami są liczne cerkwie i kościoły bizantyjskie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najsłynniejszym jest Klasztor Kykkos.

 

autor: disparkys
licencja: creative commons

noclegi w największym serwisie noclegowym Booking.com

porównaj ceny w najtańszej bazie noclegowej Hotelscombined.com

bardzo dobra wyszukiwarka tanich lotów

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ