zródlo Wiki
Radom najdroższe lotnisko świata

Władza, tym razem samorządowa, może pochwalić się kolejnym rekordem i sukcesem.  Lokalne ambicje samorządowców w Radomiu nie znają granic. Władze Radomia postanowili, że wybudują sobie lotnisko. Jak powiedzieli  tak zrobili. Sam koszt budowy wyniósł około 120 mln PLN.  Rok temu zatrudnili około 140 osób choć pierwsze loty zaczęły się dopiero we wrześniu 2015. Oficjalny roczny koszt utrzymania lotniska Radom Sadków  to ok 12 mln PLN ale do tego dochodzą jeszcze ukryte dopłaty do promocji miasta i regionu w liniach lotniczych, obniżki opłat lotniskowych i w końcu sama reklama portu lotniczego w regionie.

Przypomnijmy, że Radom jest oddalony od największego polskiego lotniska Warszawa-Okęcie o około 90 km i łączy go darmowa droga ekspresowa, bez bramek ( czyli bez korków)  a niebawem nawet dwie drogi bo w planach jest całkiem nowa droga S7. Można się tam dostać w niespełna godzinę samochodem.  Często podróż z drugiej strony Warszawy zajmuje dłużej! Natenczas z Radomia możemy polecieć tylko do Rygi  – Air Baltic i Pragi – Czech Airlines ale za to aż  6 razy w tygodniu, po 3 razy na każdy kierunek. Poszkodowaną jest tutaj niewątpliwie środa – w środy żadna linia nie chce latać, powody tego stanu rzeczy są dość niejasne.

A teraz trochę statystyk pokazujących absurdy, z których Bareja zrobiłby niezłą komedię a może nawet jakiś serial komediowy:

Pobliskie Okęcie obsługuje około 1 miliona pasażerów miesięcznie, popatrzmy jak było w Radomiu w wybrane dni września:

17.09.2015, połączenie Ryga-Radom-Ryga:  1 osoba przyleciała, 1 odleciała

19.09.2015, połączenie Ryga-Radom-Ryga:  2 osoby przyleciały, 3 odleciały

21.09.2015, połączenie Ryga-Radom-Ryga:  3 osoby przyleciały, 16 odleciało

25.09.2015, połączenie Praga-Radom-Praga: 7 osób przyleciało, 10 odleciało

28.09.2015, połączenie Praga-Radom-Praga: 6 osób przyleciało, nikt nie  odleciał

Lotnisko nie opublikowało danych za wrzesień ale w internecie krążą takie informacje:

Ryga-Radom = 50 osób
Radom-Ryga = 46 osób
Wszystkich we wrześniu = 96 osób

Praga-Radom = 38 pasażerów
Radom-Praga = 64 pasażerów
Wszystkich we wrześniu = 102 pasażerów

Daje to łącznie  ok 100 pasażerów jeśli to był w dwie strony lub 198 pasażerów jeśli dany pasażer leciał tylko w jedną stronę co jest mało prawdopodobne.  

Statystyki Radom – Ryga obejmują 8 dni (+2 kiedy anulowano loty) z 13 lotnych dni.
Statystyki Radom -Praga obejmują 5 dni z 6 dni lotnych.

Jeśli podzielimy miesięczny koszt utrzymania lotniska czyli 1 mln pln przez 100 pasażerów wychodzi nam, że do każdego biletu tam i z powrotem z Radomia, podatnicy  średnio dokładają się 10 000 pln.  Jeśli weźmiemy jeszcze kwotę wybudowania lotniska, czyli 120 mln pln to możemy spokojnie założyć, że mamy najdroższe lotnisko na świecie.  Znacznie tańsze byłoby dla podatników zamiast opłacać 140 urzędników i budować lotnisko za 120 mln, rozdać bilety za połowę tej kwoty.  Przyjmując, że przeciętny bilet do ciepłych krajów z Modlina  kosztuje ok 400 pln w dwie strony możnaby  rozdać 300 tyś biletów za samą budowę lotniska a później co roku rozdawać  co najmniej 30 tyś biletów jako ekwiwalent utrzymywania lotniska..

Niestety sprawy idą jednak w kierunku takim żeby Bareja mógł kręcić kolejne komedie. W Olsztynie i Gdyni też chcą mieć swoje lotniska. Chociaż bilety na te komedie powinny być w tych miastach za free..

 

noclegi w największym serwisie noclegowym Booking.com

porównaj ceny w najtańszej bazie noclegowej Hotelscombined.com

bardzo dobra wyszukiwarka tanich lotów

2 KOMENTARZE

  1. Akurat z Olsztyna do najbliższego lotniska jest 180 km, więc to trochę inna sytuacja. Niemniej lotnisko nie jest (niestety) dla Olsztyna, co może i miałoby jakiś sens, tylko dla Mazur (leży w środku lasu 50 km Olsztyna)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ