Oman Muscat plaża.

Korzystając z bardzo dobrej ceny w Wizzair na loty Budapeszt – Dubaj i okresu ferii zimowych zapadła decyzja, że odwiedzimy Sułtanat Omanu. Z wykorzystaniem programu Wizz Discount Club oraz płacenia kartą Reiffeissen koszt biletu w dwie strony wyszedł ok 450 pln za głowę w dwie strony przy czym za sam bilet płaciliśmy punktami z karty Reiffeisen. Do Budapesztu tanio można dostać się na kilka sposobów, autokary Polskiego Busa mają promocje za 2 pln z Krakowa, jest Lux express, pociągi z Warszawy, Katowic a jeśli ktoś chce jechać autem to z Katowic do Budapesztu jest 480 km a z Krakowa tylko 400km. Lotniskowy, monitorowany parking w BUD to wydatek około 100 pln i jest w odległości 5 min od terminalu.

Muscat namioty na plaży
Muscat namioty na plaży
Oman namioty na plaży
Oman namioty na plaży

Tanie loty do Omanu

Warto dobrze myśleć o Budapeszcie bo z tego lotniska są ciekawe i tanie połączenia, których nie ma i nie będzie z Polski.

Lot trwa tam 5 a z powrotem 6 godzin, lądujemy na lotnisku DWC (Duba World Central), stamtąd bierzemy autobus F55, który jedzie do stacji metra IBN Batuta, którym dojedziemy we wszystkie ważne miejsca Dubaju lub udamy się do miejsca gdzie mamy nocleg. Drogę z Dubaju do Omanu można pokonać na 2 sposoby: autokarem lub wynająć auto. Autokar kosztuje około 50 pln za głowę w jedną stronę. Wynajem auta to koszt ok 100 pln za każdy dzień + extra ubezpieczenie auta na Oman około 350 pln + opłaty lokalne/lotniskowe około 50 pln w zależności, z której wypożyczalni bierzemy auto. Uwaga: nie każda wypożyczalnia pozwala na wyjazd poza granicę Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na pewno można w sieciówce Dollar i Budget, np przy użyciu Rentalcars.com. Jeśli rezerwujemy auto przez internet to należy zgłosić im informację że wyjeżdzamy poza granicę ZEA/UEA bo muszą przygotować specjalny dokument. Jest jeszcze sprawa ubezpieczenia wkładu własnego, koszt to około 30-40% wynajmu, nie wszyscy z tego korzystają.

Oman góry palmy i pustynia
Oman góry palmy i pustynia
Wielbłąd z Omanu
Wielbłąd z Omanu

Plusem wynajmu auta oprócz elastyczności jest też niski koszt podróżowania z powodu taniej benzyny. W ZEA i Omanie kosztuje obecnie około 1,5 pln za litr. Dodatkowo komunikacja miejska w Omanie jest słaba, autobusy rzadko kursują, a miasto sprawia wrażenie nastawionego na ruch samochodowy: częsty brak chodników, długie oczekiwanie pieszych na światłąch na skrzyrzowaniach, znaczne odległości, możlwiość wjazdu autem na plażę itd..Warto mieć ze sobą darmową offlinową mapę w telefonie np HERE, przydaje się. Kolejna sprawa to wizy. W ZEA/UEA Polacy wiz nie potrzebują, natomiast w Omanie zależy, przez które przejscie przejeżdzamy. Pomiędzy emiratem Dubaju i Omanem jest za free ( droga E44 lub 5 na Hata) ale już w Fujairach/Kalba ( to jest inny emirat) zapłaciliśmy około 40 pln za każdą głowę przy wyjeździe z tego emiratu i po 50 pln/głowa za wjazd do Omanu. Przy wyjeździe z Omanu do Abu Dhabi via przejście Al Ain obyło się bez opłat.

Oman autem na plaże
Oman autem na plaże
kozioł z Omanu
kozioł z Omanu

Kiedy jechać do Omanu. Pogoda w Omanie

W Omanie W styczniu jest ciepło, temperatura powietrza w dzień około 26-28 stopni, w nocy 16-18, woda ma około 22 stopni a więc w zasadzie gorący Bałtyk 😉 W Omanie bardzo popularne jest rozbijanie namiotu, w zasadzie wszędzie można spać a szczególnie na publicznych plażach. Jest to najtańsza forma noclegu, niestety w Omanie w zasadzie nie ma tanich hosteli, natomiast najtańsze hotele zaczynają sie od 150 pln za dwójkę za noc.

wielki meczet w Muscat
wielki meczet w Muscat
wielki meczet w Muscat
wielki meczet w Muscat

Co warto zobaczyć w Omanie

Ceny na miejscu w porównaniu do Polski generalnie są o około 20-30 % wyższe w marketach i około 50% wyższe w restauracjach i knajpach. w knajpach przeważa kuchnia hinduska. Markety są dobrze wyposażone, w zasadzie jest w nich wszystko co w Polsce, Ci sami producenci ze zmienionymi etykietkami. Dużo chińszczyzny i tandetnych produktów z Indii. Bardzo dużo pracowników, imigrantów hinduskich choć nie tak wielu jak w Dubaju. Oman zachował zdrowe proporcje w ilości pomiędzy imigrantami i tubylcami Omańczycy są bardzo przyjaźni i pozytywnie nastawieni do turystów, których w okresie zimowym nie ma zbyt wielu.

oman sur dzika plaża
oman sur dzika plaża
oman sur dzika plaża
oman sur dzika plaża

 

 

 

 

 

bezpiecznie w omanie

W Omanie jest bardzo bezpiecznie, zdecydowanie nie ma się czego obawiać, można spać na plaży, zostawić namiot. Imigranci z półwyspu indyjskiego wiedzą, że grożą im surowe kary więc zachowują się bardzo porządnie

Zapraszamy do zadawania pytań i komentowania.

W Omanie jest wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić a o których napiszemy w kolejnych wpisach, postaramy się opisać możliwości biwakowania pod namiotem, zasady, dobre praktyki. Jest to szczególnie ważne gdyż noclegi w hotelach w Omanie są stosunkowo drogie, hosteli jest bardzo mało tak więc namiot w Omanie to bardzo dobre i popularne rozwiązanie.

plażowa reprezentacja Omanu
plażowa reprezentacja Omanu
Oman Muscat zachód słońca
Oman Muscat zachód słońca
noclegi w największym serwisie noclegowym Booking.com

porównaj ceny w najtańszej bazie noclegowej Hotelscombined.com

bardzo dobra wyszukiwarka tanich lotów

2 KOMENTARZE

  1. Mieszkałem w Omanie przez miesiąc i muszę powiedzieć, że kilka rzeczy mi się nie zgadza. Po pierwsze ceny. Te w restauracjach i te w sklepach w rzeczywistości są o 20 – 30 % niższe od polskich, nie wyższe. Problem polega na tym, że trzeba wiedzieć, iż za produkty należy się targować. To element kultury. Dlatego też poza największymi marketami, nawet w zwykłych spożywczakach nie ma cen przy asortymencie. Wszystko naliczane jest uznaniowo.

    Kolejna sprawa – brak pobocza i długi czas oczekiwania na pasach. Pomijając już fakt, że tych pasów nie ma prawie w ogóle, to służą one w rzeczywistości tylko białym turystom. W Omanie przechodzisz przez ulicę gdzie chcesz. Robi tak każdy, również policjanci. Nie ma nic złego w przemierzeniu trzech pasów w jedną i trzech w drugą wolnym krokiem. Publiczny transport też w rzeczywistości jest zbędny, skoro niemal każdy kto posiada samochód, automatycznie dorabia też jako taksówkarz. Oczywiście typowych taksówek też nie brak i są równie tanie co ten kulejący transport publiczny. Tylko znów – nie wsiada się do taxi bez ustalenia kursu i targowanie jest mocno wskazane. To wyraz szacunku do drugiej osoby, mocno zakorzeniony element kultury i oczywiście sposób na zaoszczędzenie.

    Reszta pięknie opisana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ