Bardzo praktyczną informacją dla podróżnych są warunki przewozu bagażu i dzieci w poszczególnych liniach lotniczych. Przypominamy najważniejsze informacje dla linii lotniczych Ryanair. Opiszemy także jak sprytnie użyć wózka nawet dla dzieci powyżej dwóch lat. Wkrótce opiszemy zasady w kolejnych liniach lotniczych

Ryanair Bagaż podręczny

Pasażer może posiadać jedną dużą torbę podręczną, której waga nie przekracza 10kg i ma wymiary do 55x40x20cm oraz jedną torebkę o wymiarach nieprzekraczających 35x20x20cm. Ważenie i mierzenie bagażu odbywa się przed wejściem na pokład. Gdy nasz bagaż ma lekką nadwagę należy jak najwięcej rzeczy upchać w kieszeniach i pozakładać na siebie. Czasami zdarza się sytuacja gdy bagaż podręczny nie mieści się w kabinie i jest bezpłatnie przenoszony pod pokład. Taki bagaż zazwyczaj odbieramy z taśmy bagażowej tak jak bagaże nadawane, choć zdarzają się sytuacje, w któej odbierany jest przy samolocie, czasami firmy handlingowe, przewoźnik nakleja naklejkę delivery at aircraft.

Ryanair Bagaż rejestrowany nadawany

Pasażer korzystający z lotu jest uprawniony do posiadania dwóch sztuk bagażu rejestrowanego czyli takiego, który nadajemy i zostawiamy na stanowisku odprawy tzw check-in. Można wybrać przedział maksymalnej wagi bagażu rejestrowanego do 15kg lub do 20kg podczas dokonywania rezerwacji. Po zakończeniu rezerwacji można dodać sztukę bagażu rejestrowanego do 2 godzin przed planowaną godziną odlotu, za pośrednictwem strony internetowej. Opłaty za bagaż są pobierane każdą za osobę za każdy lot. Dokonując rezerwacji online opłaty są niższe niż w przypadku, gdy robimy to na lotnisku lub telefonicznie. Przekroczenie limitu bagażu rejestrowane wiąże się opłatą za nadbagaż wynoszącą 10£ lub 10€ za kilogram. W przypadku pasażerów podróżujących na tej samej rezerwacji i wspólnie się odprawiających możliwe jest dzielenie się wspólne korzystanie z limitów.

Opłaty za bagaż rejestrowany na więcej niż 2 godz. przed odlotem wynoszą 72PLN/15€ przy limicie 15kg oraz 120PLN lub 25€ przy limicie 20kg w przypadku lotów krajowych w Polsce, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Grecji i Rumunii. W przypadku lotów międzynarodowych, gdy bagaż rejestrujemy wcześniej niż 3 godz. przed odlotem wynoszą 120PLN/25€ przy limicie 15kg i 168PLN/35€ przy limicie 20kg. Opłata przy zarejestrowaniu poniżej 3 godz. na Wyspy Kanaryjskie z pominięciem hiszpańskich lotów krajowych oraz na wszystkie greckie trasy międzynarodowe wynosi 192PLN/40€ za limit 15kg i 240PLN/50€ za limit 20kg.

Ryanair Przewóz dzieci i niemowląt

Opłata za niemowlę poniżej 2 roku życia wynosi 96PLN lub 20€ za każdy lot. Należy pamiętać o tym, że dziecko nie może przekroczyć 2 roku życia przy obydwu lotach – zarówno przy wylocie jak i powrocie. Na pokład można wnieść nieodpłatnie jeden z przedmiotów: składany wózek, podwójny wózek, chustę do noszenia lub system podróżny oraz jeden z akcesoriów dziecięcych: łóżeczko turystyczne, podstawkę podwyższającą lub fotelik samochodowy. Dodatkowe akcesoria dla dzieci o wadze nieprzekraczającej 20kg za sztukę są możliwe do zarejestrowanie podczas internetowej rezerwacji i kosztują 10£ lub 10€ za sztukę za lot w jedną stronę. Niemowlętom podróżującym na kolanach osoby dorosłej nie przysługuje bagaż bezpłatny. Osoba towarzysząca może jednak, oprócz swojego limitu bagażu podręcznego, dodatkowo wnieść torbę na akcesoria dla dziecka o wadze do 5kg. Dla dzieci powyżej dwóch lat wykupujemy normalny bilet na ogólnych zasadach, również w aspekcie bagażu. Przypominamy, że każde dziecko poniżej 16 roku życia musi podróżować z opiekunem, który ukończył 16 lat.

Ryanair przewóz wózków dziecięcych

Sprawa wózka dla dziecka poniżej 2 lat jest jasna, zarówno tzw spacerówka jak i pełna wielka, wielo częsciowa gondola jest przewożona za darmo. Wózek dla dzieci powyżej dwóch lat to ciekawy przypadek który postaramy się opisać. Zazwyczaj linie lotnicze akceptują bezpłatny przewóz wózka dla dzieci aż do wieku, w którym jest uzasadnienie że takowy wózek jest niezbędny. W praktyce oznacza to, że przed stanowiskiem odprawy (tzw check-in) należy dziecko wrzucić do wózka a jak jeszcze będzie płakał to już wogóle zagwarantuje nam sukces. Następnie pani przy odprawie zapyta się czy chcemy nadać wózek na taśmę bagażową czy oddamy go tuż przed wejściem do samolotu. Odpowiadamy oczywiście, że zabieramy go ze sobą bo dziecko potrzebuje. Dlaczego wózek jest taki ważny ? Są trzy powody:
– do wózka można wepchać jeszcze z 5 kilogramów dodatkowo za darmo bo wózek nie jest ważony ani sprawdzany objętościowo
– do wózka można dokupić i włożyć np napoje w strefie airside czyli po przejściu kontroli bezpieczeństwa
– bagażowi wózka nie szanują
– ostatni powód, to jednak czasami się zdarza, że jednak dziecku potrzebny 😉 😉

Ryanair przewóz rowerów nart sprzętu sportowego

Rowery przewozić jako dodatkowy bagaż rejestrowany po opłaceniu:
– przez internet 285 PLN / 60 €
– przy odprawie na lotnisku 332 PLN / 70 €
Rowery mogą ważyć do 30 kg i muszą być odpowiednio zapakowane lub przewożone w pudełku

Dla pozostałych sprzętów sportowych jest limit 20 kg a dodatkowa opłata jest trochę niższa niż za rower

Wkrótce opiszemy kolejne linie lotnicze!!

Zachęcamy do polubienia i udostępniania na Facebooku, Twitterze i innych społecznościówkach!!

noclegi w największym serwisie noclegowym Booking.com

porównaj ceny w najtańszej bazie noclegowej Hotelscombined.com

bardzo dobra wyszukiwarka tanich lotów

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ