Tanie bilety lotnicze do Madrytu
Madryt

Madryt, stolica Hiszpanii i jej największe miasto, położony jest w środkowej części kraju nad rzeką Manzanares, Miasto zachwyca monumentalnymi budowlami, przestronną przestrzenią i wytworną elegancją. To jedno z najwiekszych miast Europy obfituje w atracje i zabytki. Madryt jest siedzibą dworu monarchów hiszpańskich. Tu mieści się również najbardziej utytułowany klub piłkarski świata, Real Madryt.

Rys historyczny

Historia Madrytu sięga czasów starożytnych. Osada założona została przez Rzymian w II w. p.n.e. Po upadku cesarstwa rzymskiego miasto znalazło się we władaniu Maurów. W X w. Madryt zdobyty został przez króla aragońskiego Ramira II, by wkrótce znów stać się częścią państwa mauretańskiego. Ostatecznie odbity z rąk Maurów w XI w. przez króla kastylijskiego Alfonsa VI. W pierwszych wiekach miasto miało niewielkie znaczenie, dopiero XVI w. rozwinęło się jako ośrodek handlowy. W 1561 r. przeniesiono tu stolicę z Toledo. W kolejnych wiekach Madryt znacznie się rozwijał. W XIX w. zburzono stare mury miejskie, co pozwoliło na zaprojektowanie kolejnych założeń urbanistycznych z dużym rozmachem.
Działania te ukształtowały współczesny wygląd Madrytu.

Zabytki i atrakcje Madrytu

Stolica Hiszpanii składa się dwóch dzielnic. Są nimi Madryt Stary i Madryt Burbuński. Centralnym punktem miasta jest Puerta del Sol, czyli Brama Słońca. Jest to owalny plac, na środku którego znajduje się brązowy posąg niedźwiedzia, symbol i herb Madrytu. To punkt zerowy, z którego liczone są odległości w całej Hiszpanii. Innym ważnym placem miasta jest Plaza Mayor, czyli Płac Główny. Mieści się tutaj pomnik Filipa III na koniu. W okolicach tego placu znajduje się wiele ciekawych obiektów, m.in.: Torre de los Lujanes, Casa de Cisneros, Casa de la Villa, Pałac Abrantes, Mercado de San Miguel, Arco de Cuchilleros, Basilica de San Miguel, zakon Jeronimos del Corpus Christi, Plaza de la Villa.

Na pozostałościach dawnego pałacu Alcazar, który spłonął wzniesiono monumentalny Pałac Królewski, Pacio Real. Zaprojektowany został przez włoskich architektów Sabatiniego i Sacchettiego. Najważniejszymi elementami pałacu są Sala Tronowa i Sala Kolumnowa, ponadto znajdują się tu piękne ogrody: Sabatiniego i Campo del Moro. Przed pałacem mieści się plac Plaza de la Armeria. La Almudena jest madrycką katedrą, której budowę rozpoczęto pod koniec XIX w, ukończona w została w 1992 r. z okazji pięćsetlecia odkrycia Ameryki. Kościół San Isidro został zaprojektowany na wzór barokowego kościoła Il Gesu w Rzymie. Palacio de Cristal, czyli Pałac Kryształowy to budowla składająca się ze szklanych oraz żelaznych kolumn Jońskich. Jej fasada skierowana jest w stronę jeziora. Palacio del Senado o Palacio del Congeso to budynki rządowe. Puente de Segovia nad rzeką Manzanares to najstarszy istniejący w Madrycie most.

W Madrycie mieści się wiele parków, m.in. Park Retiro, Real Jardín Botanico, czyli Królewski Ogród Botaniczny praz Casa del Campo. W Madrycie funkcjonują dwa wielkie kluby piłkarskie – najbardziej utytułowany na świecie Real oraz Atletico, które w swojej historii również ma wiele osiągnieć. Pierwszy swe mecze rozgrywa na Estadio Santiago Bernabeu, drugi na Vincente Calderon.

Madryt kultura, muzea i teatry

Najbardziej znanym i największym muzeum Madrytu jest Muzeum Prado. Jego zbiory tworzy kolekcja królów Hiszpanii, dziełami n.in. takich artystów jak: Francisco Goya, Diego Velázquez, Bartolomé Esteban Murillo oraz Francisco de Zurbarán. Królewska Akademia Sztuk Pięknych Św. Ferdynanda jest zbiore malarstwa i rzeźby hiszpańskiej oraz zagranicznej z XVI–XX w. Narodowe Muzeum Archeologiczne w Madrycie przedstawia znaleziska hiszpańskie, etruskie, greckie i egipskie. Inne muzea mieszczące się w Madrycie to: Museo Nacional de Artes Decorativas, Muzeum Thyssen-Bornemisza, Museo del Ejército, czyli Muzeum Wojska, Museo Nacional de Ferrocarril, czyli Muzeum Kolejnictwa, Museo Naval, czyli Muzeum Morskie, Museo Cerralbo, Museo Lázaro Galdiano, Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii.

W Madrycie mieści się Hiszpańska Orkiestra Symfoniczna Radia i Telewizji, czyli Orquesta Sinfónica de Radio Televisión Española, Teatr Królewski, czyli Teatro Real, Teatro de la Zarzuela. Inne zespoły i orkiestry rezydujące w Madrycie to: Orquesta Sinfonica de Madrid, Orquesta Sinfonica de la Comunidad de Madrid, Orquesta de Camara Reina Sofia.

noclegi w największym serwisie noclegowym Booking.com

porównaj ceny w najtańszej bazie noclegowej Hotelscombined.com

bardzo dobra wyszukiwarka tanich lotów

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ