Tanie bilety lotnicze do Barcelony
Sagrada Familia, Barcelona

Barcelona jest drugim największym miastem Hiszpanii i stolicą regionu autonomicznego Katalonia. Położona w północno-zachodniej Hiszpanii nad Morzem Śródziemnym u u stóp Pirenejów słynie z dzieł architektonicznych Gaudiego, szczególnie z bedącego wciąż w budowie okazałego Kościoła Sagrada Familia oraz klubu sportowego FC Barcelona, nazywanego przez kibiców Dumą Katalonii.

Rys historyczny

Barcelona powstała w III. w. p.n.e. jako kolonia rzymska. Przez pewien czas przeszła w panowanie fenickie w czasie wojen punickich, po czym wróciła we władanie rzymskie. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego przechodziła z rąk Swabów, Wandalów i Wizygotów, aby w IX w. zostać pod władaniem Maurów. W wieku X Barcelona została opanowana przez syna Karola Wielkiego, Ludwika, stając się stolicą Marchii Hiszpańskiej. W następnych latach była stolicą niezależnego hrabstwa, aby późnej stać się stolicą Królestwa Aragonii. Po zjednoczeniu w XVI w. z Kastylią jej znaczenie zmalało. W czasie panowania Franco zaznaczyły się tendencje niepodległościowe Katalonii z głównym ośrodkiem w Barcelonie. Dziś dazenia te nie maleją, a wręcz nabierają na sile.

Barcelona na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Do najważniejszych budynków w Barcelonie należy zaliczyć te zaprojektowane przez Gaudiego. Spośród 9 obiektów będących na liście światowego dziedzictwa UNESCO aż 7 jest autorstwa tego wielkiego architekta. Najsłynniejszym spośród nich jest bez wątpienia Sagrada Familia, kościół secesyjny, którego budowa rozpoczęła się w 1882 r. i wciąż trwa. To jeden z symboli Barcelony. Jest jednym z najwyższych kościołów świata o wysokości 150 m, docelowo ma mieć 170 m i być najwyższym kościołem świata. Kolejne arcydzieła tego wielkiego architekta to pałac Palau Guell, Park Guell z budowlami Gaudiego, Casa Milà w kształcie skały, Casa Vicens, w stylu neogotyckim i neomauretańskim, Casa Batlló ze zdobieniami zwierzęcymi oraz nigdy nieukończony kościółek Cripta de la Colonia Guell. Pozostałe budowle na liście UNESCO w Barcelonie to Pałac Muzyki Katalońskiej i Szpital św. Pawła.

Barcelona pozostałe zabytki i atrakcje turystyczne

Głównymi placami Barcelony są Plaça d’España, Plaça de Cataluna i Plaça Reial. W dzielnicy gotyckiej znajduje się najbardziej reprezentacyjna ulica miasta, La Rambla z hotelami, restauracjami, bankami, sklepami z pamiątkami. W tej dzielnicy mieści się także gotycka katedra, wybudowana w miejscu dawnej świątyni rzymskiej. Innymi ważnymi kościołami w stolicy Katalonii są Sagrat Cor – bazylika mniejsza na górze Tibidabo, gotyckie kościoły Santa Maria del Mar i Santa Maria del Pi, barokowa Bazylika La Mercé. Ważnymi pałacami są średniowieczny Pałac Królewski, składający się z trzech odrębnych budowli: dwóch założeń pałacowych i kaplicy oraz Palau Reial de Pedralbes z XVII w. W Barcelonie znajdują się rownież zamki. Zamek Montjuic usytuowany na górze o tej samej nazwie sięga 1640 r. Kolejnym jest Castells dels Tres Dragons, czyli Zamek Trzech Smoków z XIX w. Inne miejsca warte odwiedzenia w Barcelonie to: Poble Espańol, czyli Miasteczko Hiszpańskie, pomnik Krzysztofa Kolumnba, Obserwatorium Fabra, La Monumental – arena walk byków, hala targowa La Boqueria, Łuk Tryumfalny zbudowany z okazji wystawy Expo w 1888 r., zespół fontann Font Mágica, wieża telewizyjna na Wzgórzu Tibidabo oraz stadion Camp Nou, na którym swe mecze rozgrywa Duma Katalonii, FC Barcelona.

Barcelona kultura, muzea, teatry

Do najważniejszych muzeów w mieście należy Museu National d’Art de Catalunya ze zbiorami sztuki romańskiej, gotyckiej, renesansowej i barokowej. Museu d’Art Contemporani de Barcelona to zbiory sztuki katalońskiej i hiszpańskiej po 1945 r. Museo Picasso, Fundació Joan Miró, Fundació Antoni Tàpes to muzea poświęcone działalności tych artystów. Inne muzea mieszczące się w Barcelonie to Museu Barbier-Mueller d’Art Precolombi, Museu d’Historia de Barcelona, Museu d’Arqueologia de Catalunya, Museo Maritimo, Museu de Ciencies Naturals de Barcelona, Museu CosmoCaixa Barcelona. W Barcelonie mieści się światowej sławy teatro-opera Gran Teatre del Liceu. Inne ważne teatry w mieście to Teatre National del Catalunya, Teatre Lliure, Coliseum oraz Teatre Principal, należący do najstarszych teatrów w Europie. Barcelona jest również siedzibą Orquiestra Symfònica de Bacelona i Nacional de Catalunya. Palau Sant Jordi jest największą halą koncertową w mieście, która może pomieścić 20 tys. osób.
Licencja: CC0 Public Domain
autor:Patrice Audet

noclegi w największym serwisie noclegowym Booking.com

porównaj ceny w najtańszej bazie noclegowej Hotelscombined.com

bardzo dobra wyszukiwarka tanich lotów

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ