cotopaxi
Wulkan Cotopaxi

Na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej znajduje się Ekwador. Nazwa tego kraju w języku hiszpańskim – Ecuador – oznacza równik. Przez kraj ten przebiega bowiem równoleżnik zerowy. Największymi atrakcjami tego kraju są zabytki stolicy Quito, łańcuch górski Andów, Amazonia, wybrzeże z licznymi plażami oraz Wyspy Galapagos.

Ekwador geografia

Ekwador należy do mniejszych krajów Ameryki Południowej zajmując powierzchnię ok. 283,5 tys. km². Zamieszkuje go ok. 16 mln ludzi. Ekwador fizycznogeograficznie i turystycznie dzieli się na cztery odmienne rejony. Na wschodzie znajduje się rejon Amazonii, pokryty lasem równikowym. W centrum kontynentalnej części kraju znajdują się Andy, wysokogórski rejon z licznymi wulkanami i stolicą Quito. Na zachodzie kontynentalnej części Ekwadoru położona jest Costa, czyli wybrzeże z licznymi kurortami oraz największym miastem, Guayaquil. Na Oceanie Spokojnym mieści natomiast Galapagos, archipelag wysp wulkanicznych, słynący z wielkich żółwi zamieszkujących te wyspy.

Andy
Andy

Ekwador rys historyczny

Pierwsze ślady osadnictwa na ziemiach należących do Ekwadoru pochodzą z ok. 8000 p.n.e. W czasach prekolumbijskich Ekwador zamieszkiwały plemiona Indian. Król Tupa Inca Yupanqui włączył te tereny w granice państwa Inków w XV wieku. Obszar Ekwadoru został odkryty ok. 1526 roku i penetrowany przez Hiszpanów. W 1536 roku Ekwador włączono do Wicekrólestwa Peru, kolonii hiszpańskiej. Na początku XIX wieku pod przewodnictwem Jose Antonio de Sucre i Simona Bolivara mają miejsce silne ruchy niepodległościowe wsród ludności miejscowej. W 1822 powstała Wielka Kolumbia, w której skład wszedł Ekwador. Ostatecznie w 1830 roku Ekwador uzyskał niepodległość oddzielając się od Kolumbii.

Ekwador Andy i stolica Quito

panecillo
Widok na wzgórze Panecillo ze statułą Virgen de Quito

W centralnej części Ekwadoru w jednej z dolin Andów mieści się stolica kraju i drugie największe miasto – Quito. Liczące 1,8 mln mieszkańców należy do najstarszych miast Ameryki Łacińskiej. Swoją nazwę bierze od plemienia Indian Kwitu, zamieszkujacych w okresie prekolumbijskim te rejony. Polskim acentem jest to, iż Quito jest partnerskim miastem bliźniaczym Krakowa. Razem z dawną stolicą Polski jako dwa pierwsze miasta zapoczątkowały w 1978 roku Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Centrum Quito podzielić można na na dwie części: Stare Quito z piękna kolonialną architekturą, licznymi starymi kościołami i innymi zabytkami oraz Nowe Quito z nowoczesną architekturą, biurowcami i parkami. Najważnejszym placem miasta, jego rynkiem głównym jest Plaza Grande zwana również Plaza de La Independiencia. Przy placu tym znajdują się Parlament, Pałac Arcybiskupi, Katedra oraz Kościół El Sagrario. Inne ważne kościoły w centrum historycznym to: Santo Domingo, San Francisco, San Augustin, Carmen Alto, San Diego, La Compaña de Jesus, La Marced, San Sebastian, Santa Barbara, San Marcos, Belen, Basilica del Voto National oraz klasztory Santa Clara de Milán, Santa Catalina de Siena, El Carmen Bajo, La Concepcion oraz San Juan. Nieco powyżej Parlamentu znajduje się Pałac Prezydencki. Plaza de Teatro to centrum kulturalne miasta, mieszczą się tu liczne teatry. Rejon ulicy La Ronda to urokliwe miejsce z licznymi kawiarniami, barami, pubami i restauracjami. Nad Starym Miastem, na wzgórzu Panecillo, góruje statua Virgen de Quito, czyli Matki Boskiej z Quito, która stanowi symbol tego miasta. Rozciąga się stąd przepiękny widok na całe miasto. Wzgórze i park Ichimbia, znajdujący się na skraju Starego Miasta to kolejny doskonały punkt widokowy na całe Quito. Do najwiekszych atrakcji Quito należy przejazd kolejką linową Telefetico na zbocza wulkanu Pichincha, skąd można ujrzeć zarówno panoramę miasta, jak i widok na szczyty Andów, m.in. przy dobrej widoczności szczyt innego wulkanu Cotopaxi, będącego drugim najwyższym szczytem Ekwadoru. Ok. 10 km na północ od Quito znajduje się Mitad del Mundo, czyli środek świata. Jest to miejsce, statua, gdzie symbolicznie poprowadzony jest przebieg równika.
quito
Quito widok na Stare Miasto na pierwszym planie i zabudowania nowego centum w tle

W kontynentalnej części Ekwadoru, w łańcuchu górskim Andów mieści się 96 wulkanów, aktywnych, uśpionych bądź wygasłych. Najwyższym z nich jest Chimborazo o wysokości 6319 m n.p.m. Oprócz wspomnianych wcześniej Cotopaxi, Pichincha, warto również zwrócić uwagę na Altisana, Cayambe, Saraurcu, El Altar, Corazón, Iliniza Norte i Sur, Sangay, Tungurahua, Carahuayarazo, Cotacachi, Imbabura, Cerro Hermoso czy Chiles. Przyroda chroniona jest tu przez parki narodowe: Cajas, Cotopaxi, Llanganates, Podocarpus, Sangay i Yacuri. Miasto Latacunga jest doskonałym punktem wypadowym w wulkaniczne szczyty andyjskie. Baños, co z języka hiszpańskiego przetłumaczyć można jako kąpiele, to kurort w jednej a andyjskich dolin, mieszczą się tu gorące źródła oraz liczne malownicze wodospady. Kolejnym godnym polecenia miejscem w górskiej części Ekwadoru jest Cuenca licząca 300 tys. mieszkańców. Znajduje się na południu kraju i charakteryzuje się malowniczą lokalizacją w dolinie andyjskiej, podobnie jak Quito i Baños oraz przepięknym starym miastem z licznymi zabytkowymi barokowymi kościołami. Cuenca również została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Baños
Baños

Ekwador Amazonia

Na wschodzie kraju rozpościera się wielki las równikowy będący początkiem największej na świecie dżungli, Amazonii. Tutaj płynie jedna z rzek źródłowych Amazonki, Rio Napo. Występuje tutaj ogromne bogactwo flory i fauny, możemy spotkać tu wiele egzotycznych zwierząt, m.in. kilkaset gatunków kolibrów, papugi, tukany, małpy, węże, krokodyle, pumy. W rejon dżungli nie warto jednak wybierać się na własną rękę. Liczne biura podróży m.in. w Quito i Baños oferują wypady jedno- lub kilkudniowe do różnych zakątków puszczy amazońskiej. Przyrodę chronią tu parki narodowe: Sumaco i Yasuni.

Ekwador Costa i Guayaquil

Guayaquil
Guayaquil

Największym miastem Ekwadoru jest położony na południowo-zachodnim wybrzeżu, u ujścia rzeki Guayas do Oceanu Spokujnego, liczący 2,5 mln mieszkańców Guayaquil. To najważniejszy port kraju, miasto przemysłowe i ważny węzeł komunikacyjny. W okolicach Guayaquil znajdują się kurorty turystyczne z pięknymi plażami: Playas, Salinas, Ayangue oraz Montañita. Nieco bardziej na północ znajduje się kolejny zespół kurortów: Puerto Lopez, gdzie w okresie suchym obserwować można wieloryby, Puerto Cayo oraz Ayampe. W okolicy mieści się Park Narodowy Machalilla. Dalej w kierunku północnym znajduje się Manta, która wraz z okolicznymi Jaramijo, Crucita, San Clemente, Bahia de Ceráquez oraz Canoa stanowi kolejny zespół plażowo-wypoczynkowy na wybrzeżu Ekwadoru. Na północnym-zachodzie mieszczą się kolejne piękne ośrodki plażowe Esmeraldas, Atacame i Rioverde. Obszar Wybrzeża znacznie różni się kulturowo od obszaru gór. Podczas, gdy mieszkańcy Quito i Andów to typowi górale, bardziej konserwatywni i religijni, mieszkańcy Guayaquil i Wybrzeża są bardziej skoncentrowani na wypoczynku i uchodzą za bardziej rozwiązłych.
plaża w Montañita
plaża w Montañita

Ekwador Wyspy Galapagos

Około tysiąc kilometrów od wybrzeża, na Oceanie Spokojnym mieści się archipelag wysp wulkanicznych, Galapagos. Słynie on z gigantycznych, długowiecznych żółwi o tej samej nazwie, które żyją tylko w tym miejscu. Znajduje się tu park narodowy chroniący te i inne gatunki zwierząt. Największą wyspą archipelagu jest Isla Isabela, pozostałe to: Isla Santa Cruz, Isla Santiago, Isla Fernandina, Isla San Cristobal, Isla Santa Maria, Isls Española, Isla Marchena oraz wiele innych mniejszych. Atrakcjami Galapagos są m.in. możliwość plażowania, nurkowania oraz przede wszystkim obserwacja różnych gatunków zwierząt, od wspomnianych żółwi, przez iguany, ptaki po delfiny.

noclegi w największym serwisie noclegowym Booking.com

porównaj ceny w najtańszej bazie noclegowej Hotelscombined.com

bardzo dobra wyszukiwarka tanich lotów

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ